Log in Register

Log in

Winners 2001


Best in Show Best Ground Work The Wagstaffe Trophy
(Best Cased Exhibit)
Themed Exhibit
(Best Interpretation of a Theme)
Dave Hollingworth -Roe Group Jack Fishwick - Thrushes Jack Fishwick - Thrushes Dave Hollingworth -Roe Group
Dave Hollingworth
Roe Group
Jack Fishwick
Thrushes
Jack Fishwick
Thrushes
Dave Hollingworth
Roe Group

Some of the great work done by our members.
If any item is wrong please contact the web team to put it right.

Bird Taxidermy Winners

First Place Second Place Third Place
Colin Scott - Blue Fronted Amazon Peter Sunason - Blue Throat Jack Fishwick - Bar Tailed Godwit
Colin Scott
Blue-fronted Amazon
Peter Sunesen
Blue throat
Jack Fishwick
Bar-tailed godwit

Some of the great work done by our members.
If any item is wrong please contact the web team to put it right.

Mammal Taxidermy Winners

First Place Second Place Third Place
James Dickinson - Pinemartin Jonathon Standing - Roe Buck Peter Scott - Porpoise
James Dickinson
Pine Marten
Jonathon Standing
Roe
Peter Scott
Porpoise

Some of the great work done by our members.
If any item is wrong please contact the web team to put it right.

Fish Taxidermy Winners

First Place Second Place Third Place
Peter Scott - Brown Trout ee  
Peter Scott
Brown Trout
Dave Spaul
Pike
Chris Elliott
Brown Trout

Some of the great work done by our members.
If any item is wrong please contact the web team to put it right.

Game Head Taxidermy Winners

First Place Second Place Third Place
Gary Tatterton - Red Lechwee Carl Church - Wild Boar Jonathon Standing - Roe Buck
Gary Tatterton
Red Lechwe
Carl Church
Wild Boar
Jonathon Standing
Roe

Some of the great work done by our members.
If any item is wrong please contact the web team to put it right.

Amateur Taxidermy Winners
Best Amateur
First Place
Birds
First Place
Mammals
First Place
Fish
First Place
Carl Church - Badger Head Carl Church - Badger Head Pine Martin  ee
Carl Church
Badger Heads
Carl Church
Item
Jonathon Standing
Pine Marten
 Guildmember
Item
  Second Place
Carl Church
Mandarin Duck
Second Place
Carl Church
Fox
 Second Place
Guildmember
Item
  Third Place
Cameron Murray
Water rail
 Third Place
Jonathon Standing
Piglet
 Third Place
Guildmember
Item

Some of the great work done by our members.
If any item is wrong please contact the web team to put it right.

=============================

 

Elliot Trophy
(Best Achievement over a Limited Period)

Cameron Murry

Game Head


1st Carl Church Boar Head

2nd Carl Church Badger head

3rd Carl Church Badger head

==============================

 

 

 

 


If any images are wrong or missing please email the webteam and we can amend.