Log in Register

Log in

 

Winners 2000


Best in Show Best Ground Work The Wagstaffe Trophy
(Best Cased Exhibit)
Themed Exhibit
(Best Interpretation of a Theme)
ee ee ee ee
Emily Mayer
Foxhound
Jack Fishwick 
Turnstones
Derek Frampton
Long-eared owl

Emily Mayer
"Conundrum"

Yellow-necked field mouse, glass case and trap

Some of the great work done by our members.
If any item is wrong please contact the web team to put it right.

Bird Taxidermy Winners

First Place Second Place Third Place
ee ee ee
Jack Fishwick
Turnstones
Colin Scott 
Macaw
Derek Frampton
Long-eared Owl

Some of the great work done by our members.
If any item is wrong please contact the web team to put it right.

Mammal Taxidermy Winners

First Place Second Place Third Place
ee ee ee
Emily Mayer
Foxhound
Emily Mayer
Yellow-necked field mouse
Gary Tatterton
Bison

Some of the great work done by our members.
If any item is wrong please contact the web team to put it right.

Fish Taxidermy Winners

First Place Second Place Third Place
ee    
Jack Fishwick
Salmon
Peter Scott
Chub
Peter Scott
Rainbow Trout

Some of the great work done by our members.
If any item is wrong please contact the web team to put it right.

Game Head Taxidermy Winners

First Place Second Place Third Place
No Game Head trophy was awarded this Year
   

{CAPTION/CREDIT}

{CAPTION/CREDIT}


Some of the great work done by our members.
If any item is wrong please contact the web team to put it right.

Amateur Taxidermy Winners
Best Amateur
First Place
Birds
First Place
Mammals
First Place
 
ee ee ee  
Carl Church 
Eider Ducks
Carl Church 
Eider Ducks
Jonathan Standing 
Pine Marten 
 
Jack Fishwick
Turnstones
Second Place
Mandarin Duck 
Carl Church 
Second Place
Carl Church 
Fox
 
  Third Place
Cameron Murray 
Water rail
Third Place
Jonathan Standing 
Piglet
 

Some of the great work done by our members.
If any item is wrong please contact the web team to put it right.

=======================================================

Guild of Taxidermists Conference
Winners 2000

Best Bird 

1st 
Jack Fishwick
Turnstones

2nd 
Colin Scott 
Macaw

3rd 
Derek Frampton
Long-eared Owl

Best Mammal 

1st Emily Mayer
Foxhound

2nd Emily Mayer
Yellow-necked field mouse 

3rd Gary Tatterton
Bison

Fish/Reptile/Amphibian 

 

1st 
Jack Fishwick
Salmon

2nd 
Peter Scott
Chub

3rd
Peter Scott
Rainbow Trout

Best in Show 

Emily Mayer
Foxhound

 

 

Best Ground Work

Jack Fishwick 
Turnstones

Wagstaffe Trophy
(best cased item)

 

 

Derek Frampton
Long-eared Owl

Theme Competition
(sponsored by Snowdonia supplies)

Emily Mayer
"Conundrum" Yellow-necked field mouse, glass case and trap.

 

 


If any images are wrong or missing please email the webteam and we can amend.